Jdi na obsah Jdi na menu
 


         O JORKŠÍRECH

   Tohoto MALÉHO ( vzrůstem) -VELKÉHO(duchem ) psa vyšlechtili chudí tkalci v Anglii.

Již od 11.století platil v této zemi zákon, který přísně zakazoval poddaným lovit zvěř. Aby se předešlo porušování tohoto zákazu, směli poddaní chovat pouze velmi malé psy, kteří se podle všeobecného mínění nehodili k lovu. Královští hajní na to dohlíželi velmi přísně a psy, které cestou potkávali, podrobovali velikostnímu testu, při kterém museli psi projít obručí o průměru asi 18 cm.  Jestliže obručí prošli, byli dostatečně malí, aby si je směli jejich majitelé ponechat.

  Psi poddaných byli používáni především k lovu krys a myší, avšak kromě toho přilepšovali svým chudým pánům tím, že občas ukořistili zajíce nebo jinou zvěřinu, přestože to bylo zakázáno. A tak byli postupem času chováni malí, robustní teriéři, kteří neodporovali zákonům a přesto sloužili svým pánům jako lovečtí psi.

  Do dnešní doby se celý vzhled těchto teriérů změnil, jejich povaha se však nezměnila téměř vůbec. Pravý teriérský temperament, pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal jorkšírský teriér vyhledávaným společníkem a jedním z nejoblíbenějších plemen  všude na světě.

   Jako samostatné plemeno byl uznán Anglickým Kennel Clubem oficiálně v roce 1886.

Dnešní Jorkšírský teriér je úhledný, až překvapivě hrdý,odvážný , učenlivý psík, který působí dojmem síly a vyváženosti i přesto,že je co do velikosti trpasličí (ideální váha 1,8 – 2,8 kg,dle platného Standardu až 3,1 kg ). Jeho dlouhá hedvábná srst volně splývá po bocích těla a je rozdělena pěšinkou od nosu až po ocásek. Na hlavě je srst dlouhá, sytě zlatá, kolem uší a čenichu zvlášť dlouhá- svazuje se do mašličky, aby byl vidět malý psí obličej s tmavýma živýma očima. Barva je ocelově modrá od týlu až po ocásek, srst je hedvábná, lesklá a úplně rovná.  Ocásek se nyní již nekupíruje a je nesený šavlovitě  nad úrovní hřbetu. 

   Jorkšírský  teriér si získává stále více lidí – těžko najdete jiné plemeno, které by se mu mohlo rovnat krásou, odvážností, temperamentem a láskyplnou přítulností.

Navíc téměř nelíná - srst se vyčesává postupně - podobně jako vlasy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

njjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

(njjjjjjjj, 6. 5. 2008 13:33)

mam moc rada pejsky

Komentář

(Libca88, 31. 5. 2007 17:53)

Máš to tady hezký maya.

:-O

(!*pETRa*!, 31. 5. 2007 17:49)

Aspoň wim, že když nebudu mít co dělat si to přečtu, ae jinak je to moc zajímavé(určitě) :D